29 Kasım 2015 Pazar

iPad veya iPhone'unuzun Görüntüsünü PC'ye Aktarma

iPhone veya iPad kullanan biz eğitimciler, dersimizde yararlanabileceğimiz çok güzel bir App'i indiriyoruz, kurcalıyoruz. Ama sıra bunu öğrencilere göstermeye geldiğinde zorlanıyoruz. Sınıfta her öğrenciye telefonu gösterip veya 4-5'erli gruplar halinde telefonumuzdan faydalanarak ders işleyebiliyoruz kimi zaman. Ama araştırmalarım sonucu VGA veya HDMI dönüştürücü satın almadan, kablolara boğulmadan da bunu başarabilirmişiz.


Derslerimde faydalanabileceğim değişik App'leri incelemekteyim şu sıralar sürekli. Aktif olarak Plickers, QuiverVision ve Anatomy 4D App'lerini kullanıyorum şu sıralar. Fen Bilimleri öğretmeni olarak teknolojiden faydalanarak öğrencilerime interaktif ve eğlenceli bir ders işlemeye gayret gösteriyorum. Teknoloji çocuklarına teknolojik fen bilimleri dersi sunma gayreti içerisindeyim.

Anatomy 4D App'ini acayip çok sevdi çocuklar. Onun da anlatımını yazacağım bir sonraki yazılarımda ama temel olarak anlatmak gerekirse; uygulamaya özel A4 çıktılarını alıyorsunuz ve App'in içinden kamera ile bu kağıda baktığınızda 3 Boyutlu bir insan vücudu beliriyor ve üzerinde tüm sistemler incelebiliyor. Hem de gezinebiliyorsunuz etrafında ve yaklaşıp uzaklaşabiliyorsunuz bile.
Konumuza dönersek bu App'den öğrencilerimi 4-5'erli gruplar halinde bölerek sindirim sistemi organlarını öğrencilerime gösterdim. Ama grup grup göstermenin de dezavantajlarını yaşadım, diğer öğrenciler beklerken boş durmasın diye etkinlik de vermiş olsam da bitirdikten sonra sıkıcı bir bekleme süresi oluyordu.

VGA veya HDMI dönüştürücüler AppStore'da 179TL olduğu için de almak benim için can sıkıcı ve de kablolu olacağı için de zahmetli bir iş. Buna gerek olmadan da iPad veya iPhone'umuzu bilgisayara bağlayabiliyoruz.
Bunun için gerekli olan program: AirServer
Programı indiriyoruz ve bilgisayarımıza kuruyoruz. Kurduktan sonra arkaplanda çalışır halde kendisi beklemede oluyor. Gerisi iPhone veya iPad'imize kalıyor. AirPlay özelliği olan model olması da şart bu arada Apple ürünümüzün.

iPad veya iPhone'umuzun aşağıdan yukarı çektiğimiz menüsünden AirPlay'e basıyoruz, burada bilgisayarımız görünüyor ve onu işaretliyoruz. Daha sonra altındaki menüden "yansıtma"yı açıyoruz ve bilgisayar ekranımızda telefon veya tabletimizin görüntüsü geliyor.

Artık bundan sonra telefondan kullanmak istediğimiz o güzel uygulamaları, o güzel sunumlarımızı da yönetebiliriz.
Bu arada AirServer 7 günlük deneme sürüm olarak ücretsiz sunuluyor. Öğretmenler için $12.
Ama internette nasıl lisanslanacağı ile ilgili Youtube'da video da mevcut bilginize :)
Kolay gelsin diliyorum herkese.

DN: Bilgisayar ve Apple Ürününüz aynı wireless ağına bağlı olması gerekmekte.

Bu da bonus: Oyun bile oynanabiliyor :)